تفاوت استیل بگیر و نگیر

تفاوت استیل بگیر و نگیر

اکثر افراد مطمئن نیستند که استیل ضد زنگ، اصطلاحاً بگیر است یا نگیر؛ یا به عبارت دیگر، یک فلز مغناطیسی است یا غیر مغناطیسی. برخی معتقدند که می‌تواند مغناطیسی باشد؛ زیرا دارای رگه‌هایی از آهن است؛ اما به معنای واقعی، پاسخ بله یا نه نیست. بعضی از انواع استیل ضد زنگ مغناطیسی هستند. در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند.

ویژگی‌های استیل بگیر

برای اینکه یک ورق استیل بگیر باشد، باید شرایط خاصی را برآورده کند:

اول: آلیاژ باید دارای آهن باشد.

دوم:ساختار کریستالی آلیاژ باید در ساختار مارتنزیتی یا فریتی قرار گیرد.

تمام فلزات استنلس استیل نوعی فولاد هستند. یعنی ترکیب شیمیایی آن‌ها حاوی آهن است. در بیشتر موارد، انواع فولاد ضد زنگ با ترکیب آهن، مغناطیسی هستند. اگر آلیاژ دارای ساختار بلوری آستنیتی باشد، مغناطیسی نیست.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با انواع ورق استیل و قیمت آن‌ها کلیک کنید.

کدام انواع استیل ضد زنگ بگیر یا نگیر هستند؟

با توجه به بگیر یا نگیر بودن استیل ضد زنگ، می‌توان انواع آن‌ها را دسته‌بندی کرد. برخی از فولادهای ضد زنگ مغناطیسی معمولی عبارتند از:

اول: استیل ضد زنگ از درجات 409، 430 و 439 که به عنوان فولادهای ضد زنگ فریتی نیز شناخته می‌شوند.

دوم:استیل ضد زنگ گریدهای 410، 420 و 440 که به عنوان فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی شناخته می‌شوند.

استیل ضد زنگ فریتی: این نوع فولاد ضد زنگ در درجهٔ اول مغناطیسی است؛ زیرا حاوی مقادیر زیادی فریت در ترکیب شیمیایی خود است که ترکیبی از آهن و سایر عناصر است.

ساختار کریستالی فریت و آهن چیزی است که این نوع فولاد ضد زنگ را مغناطیسی می‌کند. با این حال، برخی از استیل‌های ضد زنگ با فریت دارای کشش مغناطیسی ضعیفی هستند.

استیل ضد زنگ مارتنزیتی: اکثر فولادهای ضد زنگ این دسته از نوع مغناطیسی هستند. اگر آهن در آن وجود داشته باشد، ساختار کریستالی استیل ضد زنگ مارتنزیتی می‌تواند فرومغناطیسی باشد. از آن‌جایی که آهن مادهٔ اولیه در فولاد ضد زنگ است، فولادهای مارتنزیتی دارای خواص مغناطیسی هستند.

استیل زنگ نزن آستنیتی: اکثر فولادهای ضد زنگ که در این دسته قرار می‌گیرند، استیل نگیر (غیرمغناطیسی) هستند؛ زیرا حاوی مقادیر زیادی آستنیت هستند. اگرچه برخی از درجات مانند گرید 304 و 316، دارای آهن در ترکیب شیمیایی خود هستند، اما آستنیت هستند. به این معنی که غیرمغناطیسی هستند.

آن‌ها را می‌توان تا حدی مغناطیسی کرد. از طریق عملیات حرارتی خاص یا سخت کاری که می‌تواند در برخی مکان‌ها فریت را تشکیل دهد. به همین دلیل است که درجات آستنیتی در هر لبه‌ای که به صورت مکانیکی کار شده است، مانند لبهٔ ورق، خاصیت مغناطیسی جزئی را نشان می‌دهد.

برای مشاهده اطلاعات کامل در رابطه با ورق استیل 304 و قیمت آن‌ کلیک کنید.

اهمیت بگیر یا نگیر بودن استیل

خاصیت مغناطیسی بر عملکرد و استفادهٔ مورد نظر از مواد در طول کاربرد تأثیر می‌گذارد. در طول ساخت و فرآیندهای دیگر مانند جوشکاری، مواد مغناطیسی می‌توانند فرآیندهای انجام شده را پیچیده کنند. همچنین می‌توانند باعث شوند که جریان‌های الکتریکی رفتار متفاوتی داشته باشند.

منبع: تیم محتوای استیل سرا

مطالب مرتبط

ورق استیل با ابعاد سفارشی

ورق استیل برش خورده با ابعاد درخواستی شما
پنج تفاوت اصلی ورق استیل 304 و 316

استیل سرا، انتخابی هوشمندانه برای صنعت