ترکیب ورق استیل چیست؟

وقتی در مورد ورق استیل صحبت می‌کنیم، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که ترکیب استنلس استیل چیست؟ ما معمولاً به برخی از عناصر اصلی مانند کربن، گوگرد، کروم و… اشاره می‌کنیم. اغلب، این عناصر تنها به نسبت کمی وجود دارند؛ اما در برخی از آلیاژها تا 30 درصد نیز وجود دارند. همه آلیاژهای دارای بیش از 30 درصد کروم، برای پردازش بسیار شکننده هستند. در این نوشتار، ما روی این عناصر تمرکز خواهیم کرد تا به شما در تعیین ترکیب ورق استیل کمک کنیم. برای مشاهده قیمت ورق استیل گروه مهفا کلیک کنید.

مواد تشکیل دهنده ترکیب ورق استیل

گوگرد

در تولید استنلس استیل، افزودن گوگرد و سلنیوم، اغلب باعث کاهش چقرمگی فولاد می‌شود. هر دو ماده، به طور طبیعی در سنگ معدن خام و سرباره وجود دارند. و ممکن است بر فرآیند رسوب گذاری تأثیر بگذارند. می‌توان با کاهش غلظت گوگرد در فولاد ضد زنگ، اثرات آن را به حداقل رساند. میزان تأثیر گوگرد بر چقرمگی، به غلظت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، فولادهای ضد زنگ ساخته شده از 18-8 Cr-Ni، می‌توانند 30 کیلوگرم در هر سانتی متر مربع ضربه بخورند.

مواد تشکیل دهنده ترکیب ورق استیل
مواد تشکیل دهنده ترکیب ورق استیل

 

آهن

میزان آهن موجود در ورق استیل، بسته به درجه آن متفاوت است. نقطه ذوب، از 1400 تا 1530 درجه سانتیگراد و 2550 تا 2790 درجه فارنهایت متغیر است. فرآیند مورد استفاده برای تولید فلز، تا حد زیادی به درجه و قوام آلیاژ بستگی دارد. سپس، ترکیب نهایی فولاد توسط فرآیندی به نام آنیلینگ تعیین می‌شود. در طول بازپخت، فولاد تحت سیکل‌های گرمایش و سرمایش کنترل شده قرار می‌گیرد. سرعت سرد شدن نیز بر محصول نهایی تأثیر می‌گذارد. معمولاً در سطح استیل رسوب وجود دارد؛ که بر مقاومت آن در برابر لک و خوردگی تأثیر منفی می‌گذارد.

 

کربن

در حالی که مقدار کربن در یک فولاد ضد زنگ برای دوام آن بسیار مهم است، توجه به این نکته مهم است که اصطلاح کربن، فولادهای دیگری را نیز که حاوی مقادیر کمی کربن هستند، توصیف می‌کند. به عنوان مثال، فولاد ضد زنگ 202 حاوی 0.15 درصد کربن است، در حالی که آلیاژهای دیگر دارای محتوای کربن بالاتری هستند. انتخاب ماده مناسب برای کاربرد بسیار مهم است؛ زیرا محتوای کربن ممکن است باعث شود محصول سریع‌تر تجزیه شود.

کروم

استنلس استیل، یک نوع متداول آلیاژ حاوی کروم است. محتوای بالای کروم، آن را برای استفاده در کاربردهای با دمای بالا ایدئال می‌کند. برخلاف سایر فلزات،ورق استیل در برابر خوردگی مقاوم است و در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع 85 درصد از کروم مورد استفاده در سراسر جهان، در تولید فولاد مصرف می‌شود. کروم عنصر ارزشمندی است که در بسیاری از محصولات از لوازم خانگی گرفته تا قطعات خودرو یافت می‌شود.

منگنز

عنصر منگنز، به مقدار کم در تمام فولادهای تجاری وجود دارد. وجود آن، استحکام کششی، چقرمگی و دوام فولاد را افزایش می‌دهد. منگنز موجود در فولادها، برای ایجاد فرم پایدار و کاهش سرعت سرد شدن مهم است. علاوه بر این، از تشکیل فریت و سمنتیت که برای خواص خورندگی فولاد مضر هستند، جلوگیری می‌کند.

نیکل

نیکل عنصری است که معمولاً به ورق های استیل اضافه می‌شود. ساختار فولاد را به ساختار بلوری آستنیتی یا فریتی تغییر می‌دهد. نیکل خواص منحصر به فردی را به فولاد اضافه می‌کند؛ از جمله مقاومت در برابر اکسیداسیون، خوردگی و حفره. اکثر فولادهای ضد زنگ از گریدهای حاوی نیکل تشکیل شده‌اند. با این حال، چند استثنا وجود دارد. برخی از آن‌ها ممکن است اصلاً حاوی نیکل نباشند. آنهایی که حاوی نیکل هستند، به عنوان فولاد دوبلکس شناخته می‌شوند.

منبع: تیم محتوای استیل سرا

مطالب مرتبط

ورق استیل با ابعاد سفارشی

ورق استیل برش خورده با ابعاد درخواستی شما
پنج تفاوت اصلی ورق استیل 304 و 316

استیل سرا، انتخابی هوشمندانه برای صنعت