شش نکته مفید برای تشخیص کیفیت ورق استیل؛ از رنگ و دوام تا ترکیب شیمیایی

ورق استیل، یک ماده ساخت همه کاره، سبک وزن و فوق العاده قوی است که می‌تواند به صورت‌های مختلف شکل بگیرد. کار با این ورق های فلزی آسان است. آن‌ها بسیار بادوام بوده و در برابر خوردگی مقاوم هستند. ورق های استنلس استیل، در طیف وسیعی از گریدها موجود بوده و هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند. اگر به دنبال خرید آن برای پروژه معماری خود یا برخی اهداف تجاری هستید، راه‌های مختلفی برای تعیین و تشخیص کیفیت ورق استیل وجود دارد. این آزمایش‌ها شامل آهنربا، سولفات مس و رنگ است. با استفاده از این روش‌ها، می‌توانید مطمئن باشید که ورقی که می‌خواهید خریداری کنید از با کیفیت‌ترین مواد ساخته شده است.

 

۱. تشخیص کیفیت ورق استیل با رنگ

ورق استیل یک ماده عالی برای کاربردهای مختلف است؛ از دکوراسیون داخلی گرفته تا طراحی خارجی. ورق های رنگی از جنس استنلس استیل، راهی عالی برای افزودن رنگ به طرح شما هستند و در انواع مختلفی برای انتخاب موجود هستند. این ورق‌ها با بالاترین استانداردها تولید و از مرغوب‌ترین مواد ساخته شده‌اند.

یکی از راه‌های تشخیص کیفیت ورق استیل، جستجوی شماره فولاد است. این یک کد چهار رقمی است که روی بسته بندی موجود است. همچنین می‌توانید به دنبال یک حرف زیر شماره اندازه باشید. راه دیگر برای تشخیص کیفیت ورق استیل، بررسی اکسیداسیون و زنگ زدگی است. زنگ قهوه‌ای تیره نشان دهنده فلز آلیاژ کربنی است.

تشخیص کیفیت ورق استیل با رنگ
تشخیص کیفیت ورق استیل با رنگ

 

۲. تشخیص کیفیت ورق استیل با دوام

فولاد ضد زنگ یک فلز بسیار بادوام است. در مقایسه با سایر فلزات، در برابر اثرات خورنده مقاومت بیشتری دارد. بنابراین شناسایی و تشخیص دوام ورق استیل مهم است. فولاد ضد زنگ به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از چندین نوع فلز مختلف است؛ اما بسیار بادوام‌تر از آلومینیوم است. آلومینیوم پس از آسیب دیدن روکش آن ممکن است دچار حفره یا خوردگی شود؛ اما استنلس استیل این مشکل را ندارد.

دوام فولاد ضد زنگ را می‌توان با ترکیب آلیاژ ارزیابی کرد. آلیاژها باید استانداردهای تعیین شده توسط سازمان حاکم را رعایت کنند. گریدهای رایج آن، ورق استیل 304 و ورق استیل 316 هستند. هر گرید دارای ترکیب شیمیایی و ظاهر فیزیکی کمی متفاوت است. سایر نمرات رایج عبارتند از ورق استیل 409 و ورق استیل 430.

 

۳. کیفیت را با آهنربا شناسایی کنید

تشخیص کیفیت ورق استیل با آهنربا، روش قابل اعتمادی نیست. بررسی عمیق مواد فولادی ضد زنگ ضروری است. اولین قدم، بررسی اصل مدارک مانند فاکتورها است. این مدارک معمولاً با شماره استیل مشخص می‌شوند. سپس، شما باید عدد فولاد را با قیمت منطقه خود مقایسه کنید. این روش دقیق‌تر است. همچنین تسلط بر فرآیند بسیار مهم است تا کیفیت یک ماده را اغراق نکنید.

چندین درجه مختلف از فولاد ضد زنگ وجود دارد. برخی از آنها مغناطیسی هستند؛ در حالی که برخی دیگر نیستند. گرید مارتنزیتی، حاوی مقدار کافی آهن برای مغناطیسی شدن است.

 

۴. کیفیت را با سولفات مس شناسایی کنید

یکی از راه‌های تشخیص کیفیت ورق استیل، جستجوی سولفات مس است. از این روش می‌توان برای شناسایی فولاد آستنیتی و فریتی استفاده کرد. همچنین برای شناسایی ورق استنلس استیل با محتوای منگنز بالا مؤثر است. برای انجام آزمایش، سطح مواد باید به طور کامل از گریس و سایر آلودگی‌ها تمیز شود. سپس یک بطری قطره حاوی محلول سولفات مس روی مواد قرار می‌گیرد. نتایج آزمایش، نشان می‌دهد که آیا فلز کربن استیل است یا استنلس استیل. اگر فولاد کربنی باشد، سطح یک لایه مس ایجاد می‌کند؛ در حالی که اگر فولاد ضد زنگ باشد، چنین بارش یا رنگ مسی وجود نخواهد داشت.

تشخیص کیفیت ورق استیل
تشخیص کیفیت ورق استیل

 

۵. شناسایی کیفیت با روش آنیل

یکی از مهم‌ترین راه‌های تشخیص کیفیت ورق استنلس استیل، روش آنیلینگ آن است. بازپخت، یک فرآیند حرارتی کنترل شده است که باعث نرم شدن و بازنشانی خواص مواد می‌شود. این فرآیند، معمولاً آخرین مرحله قبل از شروع نورد ورق توسط سازنده است. همچنین حمل و استفاده از مواد را برای نصب ابزارآلات آسان‌تر می‌کند. برخی از فولادها برای افزایش استحکام و دوام، تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند. و تغییرات جزئی در دمای پیری، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت داشته باشد.

 

۶. شناسایی کیفیت با روش کیفی شیمیایی

برای تشخیص کیفیت ورق استنلس استیل، می‌توان از روش شناسایی کیفی شیمیایی استفاده کرد. این فرآیند، شامل حل کردن فولاد ضد زنگ در محلول اسید رقیق شده است. سپس، می‌توان آب آمونیاک و یک معرف نیکل را اضافه کرد. اگر فولاد ضد زنگ حاوی نیکل باشد، یک ماده کرکی قرمز روی سطح تشکیل می‌شود. اگر ماده کرکی قرمز وجود نداشته باشد، فولاد ضد زنگ حاوی نیکل نیست. با این حال، محتوای نیکل در ورق برای تشخیص با این روش بسیار کم است. و آزمایش‌های نمونه استاندارد باید انجام شود.

 

۶.۱. فولاد ضد زنگ مغناطیسی نیست

اگر تا به حال به این فکر کرده‌اید که آیا فولاد ضد زنگ مغناطیسی است یا خیر؛ به جای درستی آمده‌اید. دو نوع اصلی فولاد ضد زنگ وجود دارد: آستنیتی و فریتی. فولادهای زنگ نزن آستنیتی، حاوی غلظت بالایی از آهن و کروم هستند؛ اما همچنین حاوی مقادیر کمی نیتروژن و منگنز هستند. علاوه بر این، بسیار جوش پذیر و شکل پذیر هستند.

گونه آستنیتی غیر مغناطیسی است. از کربن و آهن تشکیل شده است و برای خواص بیشتر، کروم و نیکل به آن اضافه شده است. در حالی که حاوی مغناطیس نیست، می‌تواند تا حدی مغناطیسی باشد و مغناطیس را فقط در لبه‌های مکانیکی نشان می‌دهد. با این حال، فولاد ضد زنگ با ساختار کریستالی مارتنزیتی، مغناطیسی است.

شناسایی کیفیت ورق استیل
شناسایی کیفیت ورق استیل

 

۶.۲. فولاد ضد زنگ حاوی نیکل است

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص کیفیت ورق استنلس استیل، ترکیب آن است. ترکیب شیمیایی فولاد، سطح مقاومت در برابر خوردگی را تعیین می‌کند. ترکیب شیمیایی استیل، به محتوای کروم آن بستگی دارد. ترکیب شیمیایی فولاد بر مقاومت آن در برابر چهار نوع خوردگی تأثیر می‌گذارد: خوردگی بین دانه‌ای، خوردگی حفره‌ای و ترک خوردگی ناشی از تنش.

ترکیب شیمیایی یک ورق استیل از طریق تجزیه و تحلیل طیف سنجی تعیین می‌شود. این روش شامل مقایسه طیف فولاد با جدول طیف سنجی عناصر شیمیایی است. هر چه مقدار نیکل کمتر باشد، سطح مقاومت در برابر خوردگی کمتر خواهد بود.

 

۶.۳. فولاد ضد زنگ به اندازه کافی در برابر SCC مقاوم نیست

ترکیب شیمیایی فولاد ضد زنگ در تعیین مقاومت SCC آلیاژ بسیار مهم است. محتوای کربن بالا باعث خوردگی بین دانه‌ای و ترک خوردگی ناشی از تنش کلرید می‌شود. این فرآیند با رسوب کاربیدهای غنی از کروم در مرزهای دانه تسریع می‌شود. در نتیجه، آلیاژ مقاومت SCC کافی از خود نشان نمی دهد.

روش‌های مختلفی برای تعیین مقاومت نسبی فولاد ضد زنگ در برابر کلرید SCC وجود دارد. معمولاً برای این منظور از محلول‌های نمک جوش استاندارد حاوی منیزیم، لیتیوم و سدیم استفاده می‌شود. محلول‌های نمک تهاجمی هستند و می‌توانند باعث ایجاد ترک در برخی از فولادهای زنگ نزن شوند. فولادهای ضد زنگ با ترکیبات مشابه آلیاژهای پایه نیکل، در برابر ترک خوردگی در محلول‌های آزمایش مقاومت می‌کنند.

 

۶.۴. فولاد ضد زنگ خورنده است

خوردگی فولاد ضد زنگ، فرآیندی است که شامل حمله یک گاز خورنده به سطح فلز است. این حمله، در یک ناحیه موضعی که غلظت یون‌های کلرید زیاد است رخ می‌دهد. سطوح بالاتر کلرید، نیاز به استفاده از فولادهای زنگ نزن آلیاژی بیشتری دارد. چندین عامل دیگر، حساسیت به حملات موضعی از جمله تبخیر و تراکم و حضور گونه‌های اکسید کننده را افزایش می‌دهند.

فولاد ضد زنگ، مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد و برای بسیاری از کاربردها انتخابی عالی است. استنلس استیل، در بین تمام فلزات، بادوام‌ترین است و اغلب برای اهداف ساختاری استفاده می‌شود. اگرچه سازه‌های فولادی ضد زنگ در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند؛ اما در صورت تحمل مقدار بیش از حد آسیب، همچنان ممکن است دچار خوردگی شوند. لایه ریز اکسید کروم در ورق استیل، دارای مکانیسم‌های طبیعی برای ترمیم خود است؛ اما آسیب زیاد باعث خوردگی می‌شود.

منبع: تیم محتوای استیل سرا

مطالب مرتبط

ورق استیل با ابعاد سفارشی

ورق استیل برش خورده با ابعاد درخواستی شما
پنج تفاوت اصلی ورق استیل 304 و 316

استیل سرا، انتخابی هوشمندانه برای صنعت