از بین بردن زنگ زدگی وسایل استیل؛ چگونه زنگ زدگی را از لوازم فولادی پاک کنیم؟

زنگ زدگی در وسایل استیل ضد زنگ شما منظره زیبایی نیست. اما خوشبختانه راه‌های زیادی برای از بین بردن زنگ‌زدگی لوازم خانگی و حفظ ظاهر نو آنها وجود دارد. برخی از روش‌ها شامل استفاده از سرکه، خمیر دندان، اسید اگزالیک و جوش شیرین است. اگر هیچ یک از این اقلام را در خانه ندارید، می‌توانید مواد اولیه را در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا کنید. علاوه بر این، می‌توانید یک پاک کننده زنگ زدگی را از یک فروشگاه لوازم خانگی نیز امتحان کنید. برای مشاهده قیمت ورق استیل گروه مهفا، کلیک کنید.

بهترین مواد برای از بین بردن زنگ زدگی وسایل استیل
بهترین مواد برای از بین بردن زنگ زدگی وسایل استیل

 

بهترین مواد برای از بین بردن زنگ زدگی وسایل استیل

سرکه

اگر متوجه لکه‌های زنگ‌زدگی در لوازم فولادی ضد زنگ خود شده‌اید، ممکن است تعجب کنید که آیا می‌توانید از سرکه مستقیم برای از بین بردن آنها استفاده کنید یا خیر؟ انجام آن آسان است. به سادگی مقدار مساوی سرکه سفید و جوش شیرین را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید و آن را روی نواحی آسیب دیده بمالید. پس از چند دقیقه، مخلوط را با یک حوله کاغذی پاک کنید. در صورت لزوم، می‌توانید این روند را تکرار کنید.

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن زنگ زدگی وسایل استیل، استفاده از جوش شیرین است. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با سه قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط کنید. و از آن برای پاک کردن زنگ زدگی استفاده کنید. سطح دستگاه را تمیز کنید تا جایی که زنگ نزند. هنگامی که زنگ زدگی از بین رفت، از یک پارچه تمیز استفاده و روند را تکرار کنید. اگر متوجه شدید که زنگ زدگی برگشته است، مراحل بالا را تکرار کنید تا کاملاً از بین برود.

خمیر دندان

اگر وسایل استیل ضد زنگ شما دارای خط و خش یا زنگ زدگی هستند، ممکن است وسوسه شوید که از پاک کننده‌های تجاری استفاده کنید. با این حال، استفاده از خمیر دندان بر روی یک دستگاه زنگ زده، نه‌تنها سطحی بدون درخشش را تحویل می‌دهد؛ بلکه روی سطوح بزرگ و بافت نیز کار می‌کند. اما چگونه؟ ابتدا به مقداری خمیر دندان نیاز دارید. پودر را با مقدار کافی آب مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. دستگاه را با خمیر بمالید و آن را به آرامی روی دانه‌ها بمالید. در صورت لزوم، این روند را تکرار کنید.

جوش شیرین، یکی دیگر از پاک کننده‌های مؤثر زنگ است. به سادگی یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کنید تا خمیری به دست آید. اگر در منطقه‌ای با آب سخت زندگی می‌کنید، از آب مقطر استفاده کنید. پس از استفاده از خمیر، آن را با یک برس نرم یا پارچه میکروفیبر روی لکه زنگ بزنید. و سپس با آب تمیز بشویید. خمیر دندان، روی لکه‌های کوچک به خوبی عمل می‌کند.

رفع زنگ لوازم خانگی
رفع زنگ لوازم خانگی

 

اسید اگزالیک

اگر برای از بین بردن زنگ زدگی لوازم استیل مشکل دارید، اسید اگزالیک ممکن است راه حل باشد. این اسید، به طور طبیعی در برخی از گیاهان یافت می‌شود و یک عنصر کلیدی در بسیاری از پاک کننده‌های فلزی است. اگر ترجیح می‌دهید این پاک کننده‌ها را نخرید، می‌توانید اسید اگزالیک خالص بخرید. و آن را در آب رقیق کنید تا روی سطوح زنگ زده استفاده کنید. فقط حتماً دستکش محافظ بپوشید و دستورالعمل‌های روی بسته بندی را دنبال کنید.

اسید اگزالیک یک ضد زنگ عالی است که می‌تواند روی هر سطح فولادی ضد زنگ اعمال شود. هنگامی که فولاد زنگ نزن زنگ زده دارید، پیروی از دستورالعمل‌های سازنده بسیار مهم است. به طور کلی، اگر ماشین ظرفشویی دارید، محلول یک قسمت اسید اگزالیک به سه قسمت آب کافی است. با این حال، اگر ماشین ظرفشویی شما از بیرون زنگ زده است، می‌توانید از یک پاک کننده تجاری حاوی اسید فسفریک نیز برای از بین بردن زنگ استیل استفاده کنید.

جوش شیرین

می‌توانید از جوش شیرین برای از بین بردن زنگ‌زدگی وسایل استیل استفاده کنید. آن را با دو فنجان آب مخلوط کرده و سپس روی نقاط اکسیداسیون فولاد پخش کنید. ناحیه را در جهت دانه‌های فلزی بشویید. دستگاه را با آب تمیز بشویید. و با یک حوله کاغذی پاک کنید؛ تا هرگونه تجمع باقی مانده پاک شود. در صورت لزوم، فرآیند را تکرار کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید، ادامه مطلب را بخوانید.

اگر در از بین بردن زنگ زدگی از فولاد ضد زنگ مشکل دارید، از خمیر تهیه شده از کمی آب و جوش شیرین استفاده کنید. در حالی که جوش شیرین غیر ساینده است؛ استیل را بدون خراش تمیز می‌کند. بهتر است خمیر را در جهت دانه‌ها با یک برس نرم مالیده و سپس با دستمال کاغذی پاک کنید. هنگامی که خمیر جوش شیرین کاملاً خشک شد، در صورت لزوم باید این فرآیند را تکرار کنید.

 

آب لیمو

اگر به دنبال راهی آسان برای تمیز کردن زنگ لوازم استیل هستید، به جای درستی آمده‌اید. ترکیب آب لیمو با جوش شیرین روی زنگ زدگی معجزه می‌کند. به سادگی مخلوط را روی نواحی زنگ زده بپاشید. و بگذارید حدود یک ساعت بماند. سپس آن را با یک برس نرم پاک کنید. سپس از یک پارچه ظرف تمیز یا پارچه میکروفیبر، برای خشک کردن استیل استفاده کنید.

اگر نمی‌خواهید از پاک کننده‌های شیمیایی استفاده کنید، می‌توانید از سرکه نیز استفاده کنید. سرکه، حاوی اسید استیک است که خورنده خفیفی است. با اینکه سرکه یک راه حل دائمی برای زنگ زدگی نیست؛ اما می‌تواند به خلاص شدن از شر آن بر روی فولاد ضد زنگ کمک کند. به سادگی، سطح آسیب دیده را به مدت پنج دقیقه یا بیشتر در مخلوط خیس کنید. در صورت نیاز، تکرار کنید. اگر زنگ شدید است، دوباره محل را با یک مسواک خشک و آب لیمو بمالید تا زنگ زدگی از بین برود.

منبع: تیم محتوای استیل سرا

مطالب مرتبط

ورق استیل با ابعاد سفارشی

ورق استیل برش خورده با ابعاد درخواستی شما
پنج تفاوت اصلی ورق استیل 304 و 316

استیل سرا، انتخابی هوشمندانه برای صنعت