بررسی جوانب مثبت و منفی فینیش های براق روی ورق استیل

به دلیل استحکام، ظاهر ساده و مقاومت در برابر خوردگی، فولاد ضد زنگ یک ماده ترجیحی برای لوازم خانگی، مبلمان و سایر اقلام خانگی است. بسیاری از تولیدکنندگان برای بهبود ظاهر فولاد ضد زنگ، روکش‌های براق یا روکش‌های آینه‌ای را ارائه می‌کنند. این روکش های فولادی ضد زنگ حتی اگر بتوانند ظاهری زیبا داشته باشند، دارای معایبی هستند. در این نوشتار، مزایا و معایب پوشش‌ها و فینیش های براق را برای انواع ورق استیل، بررسی می‌کنیم. برای مشاهده انواع ورق استیل گروه مهفا کلیک کنید.

 

فینیش های براق ورق استیل

جذاب نفیس استیل ضد زنگ روکش آینه‌ای، از هنر پرداخت‌های براق سرچشمه می‌گیرد. از طریق یک فرآیند پرداخت دقیق، این فولاد دارای کیفیت انعکاسی، فوق‌العاده خیره‌کننده می‌شود؛ که مظهر پیچیدگی و شیک است. پوشش سطحی آن، نور را به زیبایی منعکس می‌کند. و ظاهری ظریف و براق به ارمغان می‌آورد؛ که هرگز تحسین کنندگان را ناامید نمی‌کند.

لوازم خانگی، مبلمان و سایر کالاهای خانگی ساخته شده از فولاد ضد زنگ، همگی می‌توانند براقیت بالایی داشته باشند. روکش‌های براق، دارای معایب مختلفی هستند؛ علاوه بر این که نسبت به سطوح مات بیشتر مستعد خراشیدگی و لکه های آب هستند و برای حفظ زیبایی و کیفیت ظاهر، به نگهداری بیشتری نیاز دارند.

فینیش های براق ورق استیل
فینیش های براق ورق استیل

 

مزایا

۱. ظاهر خیره کننده

ورق استیل با روکش‌های براق، ظاهری براق و مدرن شبیه به آینه را به نمایش می‌گذارد. و زیبایی را به آشپزخانه‌ها یا حمام‌ها می‌بخشد. هر فضایی را با جذابیت مجلل خود متحول کنید.

۲. تمیزی آسان

نگهداری سطوح با درخشندگی بالا، معمولاً ساده است. با توجه به صاف بودن سطح، کمتر احتمال دارد کثیفی را جمع کند. و اثر انگشت روی آن، نسبت به روکش‌های مات کمتر قابل توجه است.

۳. دوام بالا

در بیشتر موارد، می‌بینید که روکش‌های براق بالاتر از رنگ‌های مات هستند. این پوشش‌های براق واقعاً رنگ فولاد ضد زنگ را افزایش می‌دهند و به دلیل سطح بازتابنده‌اش، به طرز چشمگیری روشن‌تر و براق‌تر به نظر می‌رسند.

۴. تقویت رنگ

دگرگونی قابل توجه استنلس استیل، از طریق استفاده از پوشش‌های براق حاصل می‌شود. برخلاف همتای مات خود، این فلز به دلیل ویژگی‌های انعکاسی مسحور کننده سطح خود، درخشندگی و درخشندگی فوق العاده‌ای دارد. برای مشاهده قیمت ورق استیل مات گروه مهفا کلیک کنید.

۵. افزایش ارزش

لوازم و اقلام مختلف خانگی از جنس استنلس استیل، می‌توانند با روکش‌های براق بالا ارزش بیشتری داشته باشند. و مشتریان بالقوه را از طریق ظاهر شیک و مدرن، مجذوب خود کنند. جذابیت چنین پوشش‌هایی غیرقابل انکار است.

ورق استیل براق
ورق استیل براق

 

معایب

۱. خراش‌ها بیشتر قابل مشاهده هستند

سطوح براق با وجود اینکه انعطاف پذیرتر از سطوح مات هستند، همچنان می‌توانند خراش دهند. اشکال این است که سطح براق بالا باعث می‌شود خراش بسیار بیشتر از سطح ساده قابل توجه باشد. در نتیجه، ممکن است پوشش ظاهری کدر شده و به طور قابل توجهی سریعتر تخریب شود.

۲. سخت برای حفظ

نگهداری سطوح با براقیت بالا ممکن است دشوار باشد. حذف رگه ها، لکه‌ها و اثر انگشت از روی سطح صاف می‌تواند چالش برانگیز باشد. علاوه بر این، با استفاده از پاک کننده‌ها یا مواد ساینده می‌توان به پایان آسیب رساند.

۳. گران بودن

به طور معمول، متوجه خواهید شد که روکش های براق قیمت بالاتری نسبت به رنگ های مات دارند. دلیل این امر، کار و فرآیند فشرده تجهیزاتی است که در دستیابی به آن درخشش خیره کننده دخیل است.

۴. مستعد لکه های آبی

روکش های براق بیشتر از روکش های مات مستعد ایجاد لکه های آب هستند. این به این دلیل است که آب می‌تواند جمع شود و لکه ایجاد کند؛ زیرا سطح صاف مانند سطحی مات رطوبت را جذب نمی‌کند.

۵. نیاز به تمیز کردن مکرر

پوشش‌های براق، باید بیشتر از روکش‌های مات تمیز شوند؛ زیرا احتمال انباشته شدن لکه و اثر انگشت در آن‌ها بیشتر است. برای برخی افراد، این ممکن است وقت گیر و خسته کننده باشد.

 

عواملی که باید در مورد پرداخت های براق روی ورق استیل در نظر بگیرید

سطح فوق‌العاده روکش‌های براق می‌تواند هر فضایی را زیبا کرده و حالتی براق و امروزی را ایجاد کند. و در عین حال، مقاومت قابل‌توجهی را در برابر خوردگی و آسیب نشان دهد. با این حال، قبل از تصمیم گیری در مورد این گزینه خیره کننده، باید چند عامل مهم را در نظر بگیرید.

عواملی که باید در مورد پرداخت های براق روی ورق استیل در نظر بگیرید
عواملی که باید در مورد پرداخت های براق روی ورق استیل در نظر بگیرید

 

۱. آماده سازی سطح

کالیبر آماده سازی سطح برای به دست آوردن یک روکش براق بی عیب و نقص بسیار مهم است. سطح باید تمیز، بدون عیب و نقص باشد. هر گونه نقص سطحی مانند برآمدگی، خراش یا فرورفتگی زمانی که روکش براق بالا اعمال شود، بیشتر قابل مشاهده خواهد بود. به منظور ایجاد یک سطح صاف، تمیز کردن سطح با روغن‌زدا یا حلال، معمولاً با سنباده زدن یا پولیش انجام می‌شود.

۲. نوع استنلس استیل

فینیش کامل، ممکن است بر اساس نمرات متمایز فولاد ضد زنگ متفاوت باشد. هنگامی که برای داشتن یک پوشش براق تصمیم می‌گیرید، انواع خاصی از آنها مناسب‌تر هستند. فولاد ضد زنگ آستنیتی را در نظر بگیرید که به دلیل محتوای کروم و نیکل فراوان آن مورد توجه قرار گرفته است. و از مقاومت چشمگیر در برابر خوردگی اطمینان می‌دهد. در مقابل، گریدهای استنلس استیل مانند فریت یا مارتنزیتی، ممکن است برای کاربردهای براقیت بالا، به دلیل مقاومت کمتر در برابر خوردگی و ویژگی‌های سطح متمایز آنها، مناسب نباشد.

۳. روش کاربرد

استفاده از روکش براق نیز بر نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد. چندین روش کاربردی از جمله آبکاری الکتریکی، رنگ‌آمیزی اسپری و پوشش پودری موجود است. بهترین استراتژی، متکی به نیازهای خاص هر پروژه خواهد بود؛ زیرا هر تکنیک، مزایا و معایب خود را دارد.

۴. سطح براقیت

انتخاب فینیش، به درخششی که به دنبال آن هستید، بستگی دارد. دستیابی به ظاهری با براقیت بالا، نیاز به پوشش‌های اضافی و در قیاس با گزینه‌های براق، دوره پخت طولانی‌تری دارد. تنظیم براقیت با قلع و قمع کردن مقادیر نهایی و زمان پخت قابل انجام است.

۵. شرایط محیطی

پوشش نهایی ممکن است در حین استفاده و درمان تحت تأثیر محیط قرار گیرد. دما، رطوبت و کیفیت هوا همگی می‌توانند بر روند اوضاع تأثیر بگذارند. رطوبت بالا می‌تواند زمان پخت را طولانی کند و احتمال ایجاد حباب یا سایر عیوب را افزایش دهد. رطوبت نسبی کم، ممکن است باعث شود که روکش خیلی سریع خشک شود و سطح نامناسبی ایجاد کند.

۶. نگهداری

در مقایسه با بقیه، پوشش‌های براق نیاز بیشتری به TLC دارند. بی عیب نگه داشتن، به معنای تمیز کردن مداوم آنها است؛ زیرا در معرض خراش‌های مزاحم، اثر انگشت و سایر عیوب هستند. علیرغم مقاومت ذاتی استنلس استیل، سهل انگاری ممکن است به مرور زمان، منجر به ایجاد لکه‌های ناخوشایند یا تغییر رنگ شود.

۷. هزینه

روکش‌های براق، به دلیل زمان اضافی، کار و مواد درگیر، نسبت به سایر گزینه‌ها گران‌تر هستند. هزینه، بر اساس اندازه پروژه، پیچیدگی طراحی و رویکرد اجرا در نوسان است. این عوامل، به تغییر قیمت برای چنین پرداخت‌هایی کمک می‌کنند.

در یک نمایش بزرگ از پیچیدگی، استنلس استیل، پوشش‌های درخشان را در بر می‌گیرد و جذابیتی مسحورکننده و ماندگاری ایجاد می‌کند که خوردگی و ناملایمات را خنثی می‌کند. دستیابی به این نتیجه عالی، مستلزم بررسی دقیق همهٔ اجزا است.

 

در نهایت

استفاده از فینیش براق برای ورق استیل، جذابیتی بدیع را به نمایش می‌گذارد که ظرافت جاودانه و حس مدرن را ارائه می‌کند. با این حال، در میان جذابیت آن، چند اخطار وجود دارد: خراش های آشکاری که سطح را اشغال می‌کند، همراه با برچسب قیمت تا حدودی زیاد و چالش دلهره آور نگهداری دقیق.

در نهایت، انتخاب پوشش و فینیش براق برای ورق استیل، به بودجه و هدف عملی بستگی دارد. انتخاب روکش مات، دوام و حداقل نگهداری را تضمین می‌کند. برعکس، ظاهری براق مناسب کسانی است که خواهان زیبایی‌شناسی شیک و مدرن هستند. و با تلاش بیشتر برای نگهداری مشکلی ندارند.

منبع: تیم محتوای استیل سرا

مطالب مرتبط

ورق استیل با ابعاد سفارشی

ورق استیل برش خورده با ابعاد درخواستی شما
پنج تفاوت اصلی ورق استیل 304 و 316

استیل سرا، انتخابی هوشمندانه برای صنعت