تفاوت ورق استیل برس خورده و ساتن؛ بررسی تفاوت‌ها در پرداخت و کاربرد

در این نوشتار، به بررسی تفاوت ورق استیل برس خورده و ساتن می‌پردازیم. و در مورد خواص آن‌ها و اینکه چرا هر کدام ممکن است برای آشپزخانه یا حمام شما بهتر باشند، توضیح می‌دهیم. چند راه برای تشخیص تفاوت وجود دارد. بر خلاف سایر روکش‌های استنلس استیل، این دو، ویژگی‌های متفاوتی دارند و می‌توانند برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار گیرند. برای مشاهده قیمت انواع ورق استیل گروه مهفا کلیک کنید.

ورق استیل برس خورده

استیل ضد زنگ برس خورده از طریق اصطکاک ساخته می‌شود. بافت‌های روی آن پیوسته و شبیه خطوط مو هستند. سطح آن غیر انعکاسی و کدر است. هنگام انتخاب روکش مناسب، باید نیازهای خاص پروژهٔ خود را در نظر بگیرید. برای مصارف صنعتی، روکش‌های استنلس استیل برس‌کاری شده بهتر هستند؛ اما برای استفاده‌های تزئینی و زیبایی‌شناختی، پرداخت‌های صیقلی بهترین گزینه هستند.

فرآیند اعمال یک روکش برس خورده روی استنلس استیل، شامل چند مرحله است. اولین مورد، فرآیند بازپخت روشن است. فرآیند بازپخت روشن، یک سطح بازتابنده متوسط ​​ایجاد می‌کند که از سطح در برابر اکسیداسیون و پوسته پوسته شدن محافظت می‌کند. یک روکش برس‌کشی شده، راحت‌تر تمیز می‌شود و کمتر میزبان آلاینده‌های موجود در هوا است. بازپخت روشن سطحی با Ra بین 0.05 تا 0.1 میکرومتر ایجاد می‌کند که تمیز کردن آن را آسان‌تر می‌کند.

تفاوت پرداخت استیل برس خورده و ساتن
تفاوت پرداخت استیل برس خورده و ساتن

ورق استیل ساتن

سطح استیل ضد زنگ روکش ساتن، شبیه به روکش برس خورده به نظر می‌رسد؛ اما دانه‌های آن پیوسته نیستند و مانند بافت ابریشمی به نظر می‌رسد. چنین روکشی، یکی از محبوب ترین انواع فولاد ضد زنگ است. سطح آن، بسیار صاف و انعکاسی است و با تکنیک‌های مختلفی قابل دستیابی است. مقادیر معمولی Ra فولاد ضد زنگ زیر 0.1 میکرومتر است. از استنلس استیل با روکش ساتن، معمولاً در ورودی ساختمان‌ها استفاده می‌شود؛ جایی که دید می‌تواند مشکل ساز باشد. این فرآیند، ساده است و در آن، نیازی به استفاده از مواد شیمیایی ندارید.

از مهم‌ترین مزایای این پرداخت ویژه، این است که از روکش‌های ساتن، برای از بین بردن خراش روی سطوح فلزی استفاده می‌شود. این فرآیند، با استفاده از یک چرخ لایه‌ای نصب شده روی یک دستگاه ضدعفونی دستی انجام می‌شود. این فرآیند فوری نیست؛ بنابراین، باید مراقب خطوط روی سطح کار باشید. انواع مختلفی از روکش‌های ساتن موجود است.

تفاوت پرداخت استیل برس خورده و ساتن

فینیش برس خورده

فرآیند بازپخت و پرداخت درخشان فولاد ضد زنگ یک بعدی، سطح صاف و نسبتاً بازتابنده‌ای را اضافه می‌کند. این پوشش، در برابر اکسیداسیون و پوسته پوسته شدن مقاومت می‌کند. سطح نیز کمتر در معرض آلودگی‌های موجود در هوا است. مقادیر Ra به طور معمول در محدوده 0.05 تا 0.1 میکرومتر هستند. فولادهای ضد زنگ با این پرداخت معمولاً سطحی با مقدار Ra کمتر از 0.1 میکرومتر دارند.

رنگ آمیزی استنلس استیل، یک روش معمول است و با تغییر شیمیایی لایه اکسید روی سطح به دست می‌آید. طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، از آبی تیره تا روشن، در دسترس است. با این حال، روکش‌های رنگی سایش سختی ندارند و مستعد اثر انگشت هستند. همچنین، محلول اسیدی مورد استفاده برای رنگ آمیزی باید هر بار یکسان باشد. به همین دلیل، ممکن است به اندازه فولاد ضد زنگ برس خورده بادوام نباشند.

فینیش ساتن

از جمله مزایای فراوان ورق استیل روکش ساتن، بافت صاف و پوشش کم بازتاب آن است. این سبک فینیش، جذابیتی جاودانه دارد که از مد نمی‌افتد. بر خلاف ورق استیل آینه‌ای، روکش‌های ساتن، بازتاب کمتری دارند و اثر انگشت را نشان نمی‌دهند. این آنها را برای مناطقی که ترافیک زیادی دارند، ایدئال می‌کند.

این پوشش، بازتاب کمی دارد. و سطح مات یکنواختی را در دو طرف ورق استیل ایجاد می‌کند. بسته به نوع کاربرد، سطح زبری سطح ممکن است متفاوت باشد. این پوشش، انتخاب خوبی برای ورودی ساختمان است؛ زیرا کاهش انعکاس، باعث کاهش آسیب می‌شود. همچنین در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم است. تمیز کردن آن آسان است، با Ra 0.05 تا 0.1 میکرومتر.

در نهایت؛ برس خورده یا ساتن؟
در نهایت؛ برس خورده یا ساتن؟

 

در نهایت؛ برس خورده یا ساتن؟

هنگام انتخاب ورق استیل برای پروژه بعدی خود، باید نوع پرداخت را در نظر بگیرید. روکش‌های برس خورده اغلب بازتاب کمتری دارند و ظاهری صاف و براق دارند. تفاوت بین ورق استیل برس خورده و ساتن تا حد زیادی توسط کاربرد مشخص می‌شود. اولی برای مناطق پر رفت و آمد مناسب تر است و می‌تواند اثر انگشت و سایش را پنهان کند. در حالی که دومی ممکن است کدرتر به نظر برسد، اما دوام بیشتری دارد. اگر در مورد دوام روکش نگران هستید؛ ممکن است بخواهید به جای آن روکش ساتن را انتخاب کنید.

مهم‌ترین مورد تفاوت این دو ماده، به مواد تشکیل دهنده و جنس آن‌ها برمی‌گردد. دیگر تفاوت بین روکش‌های استیل ساتن و برس خورده، در میزان درخشندگی است. روکش‌های ساتن بازتابنده‌تر و براق‌تر هستند. همچنین، دوام بیشتری دارد، اما به زیبایی روکش‌های برس خورده یا آینه‌ای نیست.

منبع: تیم محتوای استیل سرا

مطالب مرتبط

ورق استیل با ابعاد سفارشی

ورق استیل برش خورده با ابعاد درخواستی شما
پنج تفاوت اصلی ورق استیل 304 و 316

استیل سرا، انتخابی هوشمندانه برای صنعت