آیا استنلس استیل با محیط زیست سازگار است؟

آیا استنلس استیل با محیط زیست سازگار است؟ ممکن است تعجب کنید که استنلس استیل چیست؟ به جای درستی آمده‌اید. برای آشنایی با مزایای این ماده، کاربردهای آن در ساخت و ساز و موارد دیگر به ادامه مطلب مراجعه کنید. در پایان، متوجه خواهید شد که چرا استنلس استیل سازگار با محیط زیست است و یک انتخاب عالی برای ساختمان‌ها و پل‌ها است. برای مشاهده قیمت انواع ورق استیل گروه مهفا کلیک کنید.

 

چرا استنلس استیل با محیط زیست سازگار است؟

استفاده از استنلس استیل در پروژه‌های ساختمانی مزایای زیادی دارد. اول از همه، 100٪ قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد است؛ که یک خبر عالی برای محیط زیست ما است. همچنین نیازی به پوشش سطحی ندارد؛ که آن را برای طراحی خانه‌های شیک معاصر مناسب می‌کند. در نهایت، رابط کاربری صاف و ظاهری شیک دارد. علاوه بر این، این یک ماده انعطاف پذیر برای کار است.

چرا استنلس استیل با محیط زیست سازگار است؟
چرا استنلس استیل با محیط زیست سازگار است؟

 

۱. ورق استیل یک ماده قابل بازیافت است

ورق استیل، یک ماده بسیار مفید برای پروژه‌های ساختمانی است. می‌توان از آن برای همه چیز از دیوارها و سقف‌های خارجی گرفته تا سیستم‌های آب و زهکشی استفاده کرد. حتی نرده‌ها و قطعات آن‌ها را می‌توان از استنلس استیل ساخت. تطبیق پذیری آن باعث می‌شود برای هر صنعتی مفید باشد. اما علیرغم مزایایی که دارد، یک ماده تخریب ناپذیر نیست و باید به درستی دفع شود.

فولاد ضد زنگ یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در جهان است. همچنین قابل استفاده مجدد و بازیافت است؛ به این معنی که به پایداری منابع کلیدی کمک می‌کند. علاوه بر این، استنلس استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد. این به این دلیل است که حاوی حداقل 10.5 درصد کروم است. این اکسید کروم، به مقاوم نگه داشتن فولاد در برابر خوردگی کمک می‌کند. و آهن را از جو جدا می‌کند. سایر عناصر آلیاژی نیز برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی مواد استفاده می‌شود.

 

۲. می‌توان آن را حل کرد

می توان فولاد را برای اهداف ساختمانی با استفاده از محلول اسید نیتریک حل کرد. اسید با آهن موجود در فولاد واکنش داده و نیترات آهن و گاز هیدروژن تولید می‌کند. این واکنش شیمیایی، باعث حل شدن فولاد می‌شود. و این فرآیند ممکن است چندین کاربرد داشته باشد. هنگام حل کردن فولاد، رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است. ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض اسید آسیب جدی ببیند؛ بنابراین، مراقب پوشیدن لباس‌های محافظ و دستکش باشید.

این ماده، در هر دو محلول اسیدی و بازی، مستعد خوردگی موضعی است. میزان خوردگی آن، به دما و ناخالصی‌های موجود در محلول بستگی دارد. فعالیت‌های آزمایشگاهی و داده‌های خوردگی منتشر شده، نشان داده است که استنلس استیل به طور کامل در برابر خوردگی محافظت نمی‌کند. انواع 304 و 316 به پایه‌های ضعیف حساس نیستند؛ اما پایه‌های قوی‌تر می‌توانند باعث اچ و ترک شوند. سطوح بالای کروم و نیکل، باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی می‌شود.

سازگاری با مجیط زیست
سازگاری با مجیط زیست

 

۳. این ماده قابلیت استفاده مجدد دارد

ورق استیل یک ماده با قابلیت استفاده مجدد است که می‌تواند بازیافت و دوباره استفاده شود. خواص متمایز ضد زنگ و دوام بالا آن را به یک ماده با ارزش برای ساخت و ساز و ساخت تجهیزات پزشکی، تبدیل کرده است. بر خلاف سایر فلزات، استنلس استیل کاملا قابل بازیافت است و یکی از بازیافتی‌ترین مواد در جهان است.

ورق استیل یک انتخاب عالی برای سازه‌های ساختمانی است؛ زیرا قابل بازیافت بوده و از نظر محیطی خنثی است. بسیار سبک وزن است؛ مقدار مواد مصرفی را کاهش می‌دهد. خواص کم تنش، آن را برای کاربردهای مختلف ساختمانی از جمله پل ها، استخرهای شنا و لوله‌های آب، مناسب می‌کند.

فولاد ضد زنگ نیز کاملاً قابل بازیافت است، که برای هرکسی که مصالح ساختمانی را در نظر می‌گیرد، مهم است. برخلاف سایر فلزات، نیازی به پوشش‌های محافظی که می‌تواند بر محیط زیست تأثیر منفی بگذارد، ندارد. تمیز کردن این ماده نیز سازگار با محیط زیست است؛ زیرا حاوی مواد شیمیایی خشن نیست.

 

۴. این یک ماده منعطف برای کار است

فولاد ضد زنگ یک فلز سازگار با محیط زیست است که کار با آن آسان است. و این یک مزیت عمده در پروژه‌های ساختمانی است. از آنجایی که بیشتر پروفیل‌های فولادی از پیش مهندسی شده و در کارخانه برش داده شده‌اند، فرآیند نصب را می‌توان به سرعت تکمیل کرد. همچنین، کار در میدان و انتشار کربن را کاهش می‌دهد. قاب استنلس استیل نیز به حداقل برش و جوش نیاز دارد. و زمان ساخت و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

 

۵. به جهانی پایدار کمک می‌کند

فولاد ضد زنگ یکی از پایدارترین مصالح برای ساخت و ساز است. کاملاً قابل بازیافت است و هیچ عنصر مضری از خود ساطع نمی‌کند. استنلس استیل، همچنین دارای طول عمر بالا و مقاومت در برابر خوردگی عالی است. علاوه بر این، می‌توان آن را با سرعت بالایی بازیافت کرد. این ماده بازیافتی‌ترین ماده در جهان است و نیاز به تمیز کردن یا نگهداری کمی دارد. استنلس استیل نیز آلاینده نیست و برای محیط‌های داخلی مناسب است.

امروزه از استنلس استیل برای انواع کاربردهای زیست محیطی از جمله ذخیره سازی و حمل و نقل آب آشامیدنی و فاضلاب استفاده می‌شود. این ماده، به طور گسترده در تأسیسات بزرگ تصفیه آب عمومی استفاده می‌شود. همچنین، به طور فزاینده‌ای در واحدهای تصفیه آب کوچک‌تر در محل استفاده می‌شود؛ که برای تمیز کردن فاضلاب ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این امر، با کاهش نیاز به آب آشامیدنی، به محیط زیست کمک می‌کند. به علاوه، برای سقف‌های فولادی ضدزنگ مناسب است؛ که می‌تواند منابع آب غیر شرب را به حداکثر برساند. و اثرات زیست محیطی سازه را کاهش دهد

استنلس استیل
استنلس استیل

 

در نهایت

استنلس استیل نه تنها یک ماده سازگار با محیط زیست در نظر گرفته می‌شود؛ بلکه در صنعت ساخت و ساز نیز بسیار مورد تقاضا است. به دلیل خواص مقاوم در برابر خوردگی، استنلس استیل یک انتخاب عالی برای پروژه‌های ساختمانی است. همچنین 100٪ قابل بازیافت است، به این معنی که می‌توان دوباره از آن استفاده کرد. علاوه بر این، برخلاف سایر فلزات، نیازی به استفاده از مواد شیمیایی یا مراحل ساخت دقیق ندارد. علاوه بر این، برای استفاده در سیستم‌های خودرو و قطعات هواپیما نیز مناسب است.

فرآیند تولید استنلس استیل شامل استفاده از کوره الکتریکی برای ذوب مواد خام است. این کوره‌ها از کنترل‌های کامپیوتری پیشرفته برای اطمینان از کارایی مصرف برق استفاده می‌کنند. اکثر تولیدکنندگان نیز برای کاهش مصرف برق با شرکت‌های برق قرارداد می‌بندند. تولیدکنندگان استنلس استیل نیز سرباره را بازیافت می‌کنند که محصول جانبی ذوب است. سرباره حاوی مقدار زیادی فلز است و برای بازیافت یا استفاده‌های دیگر جمع آوری می‌شود. علاوه بر این، تولیدکنندگان استنلس استیل نیز از آب بازیافتی در فرآیندهای خنک‌سازی بدون تماس خود استفاده می‌کنند. این آب معمولاً 100 بار قبل از تخلیه بازیافت می‌شود.

منبع: تیم محتوای استیل سرا

مطالب مرتبط

ورق استیل با ابعاد سفارشی

ورق استیل برش خورده با ابعاد درخواستی شما
پنج تفاوت اصلی ورق استیل 304 و 316

استیل سرا، انتخابی هوشمندانه برای صنعت